Wikipedie

I když v každé knihovně ještě encyklopedie najdeme, a odpůrci internetu pro své děti také s nimi informace v nich vyhledávají, nebo jim encyklopedie kupují, většina z nás, když potřebuje něco najít, většinou hledá na internetu ve Wikipedii. Co vlastně Wikipedie je?
Už samotný název napovídá, že má něco společného s encyklopedií a to má, je to encyklopedie internetová, nehledě na to, že Wikipedii používají lidé na celém světě pod různými názvy, existuje totiž více než 270 jazykových verzí tohoto projektu.
čárový kód wikipedie
Proč slovo projekt? Wikipedie je totiž založená na spolupráci dobrovolníků z celého světa, může do ní napsat článek kdokoli, takéeditovat a opravovat případné chyby, ovšem musí přitom dodržovat pravidla nestrannosti a objektivity.

A jak vlastně Wikipedie vznikla?
Vznikla v roce 2001, spoluprací podnikatele Jimmyho Walese a filozofa Larryho Sangera, ti se již předtím pokoušeli o projekt Nupedia – byla předchůdcem Wikipedie, ovšem požadavky na tvůrce článků byly vysoké, měli být experty v oboru, o kterém chtěli psát, a navíc tuto práci měli dělat zadarmo, proto dá se říci, neměla šanci na úspěch. U založení Wikipedie vsadili pánové správně – místo „neplacených odborníků“ mohli začít psát články do Wikipedie „nadšenci“, kteří sice neměli a někteří dodnes nemají titul před jménem, ale mají to správné – nadšení pro věc.
wikipedie v mobilu
Jak to funguje, abyste mohli napsat článek a ještě k tomu dostal tu správnou podobu?
Vy nějaký článek napíšete, další editor si všimne chyby, opraví ji, další zase Váš článek může doplnit o další informace, další jej doplní o obrázky atd., proto si můžete všimnout, pokud hledáte na Wikipedii často, že články se čas od času trošku mění, nic však nemění na tom, že jsou podložené a pravdivé.

Wikipedii spravuje nadace Wikimedia– anglicky Wikimedia Foundation, založil ji také Jimmy Wales a jejím cílem je především, aby veškerý obsah Wikipedie zůstal pro uživatele dostupný zcela zdarma.