Měřit několik součástí, které se musí rozměrově vejít do určité hodnoty? K těmto účelům slouží pasametr, který si nepříliš znalý člověk může velmi jednoduše splést s klasickým mikrometrem. Pasametr i-nastroje je však určený k jiným záležitostem, než je měření přesného rozměru. Jde o měřicí nástroj, který se využívá k porovnávání součástí k nějakému etalonu čili přesnému měřidlu.
Jak to v praxi funguje?
Zatímco u mikrometru dokážete zjistit rozměr s přesností na několik mikrometrů, u pasametru zjišťujete odchylku od kýženého rozměru. Porovnáváte-li například několik šroubů, u kterých očekáváte rozměr například 20 mm, můžete u různých šroubů naměřit větší nebo menší rozměr. Zvolíte si tedy přesnost, se kterou chcete zachovat délkový rozměr, nastavíte potřebnou hodnotu na nástroji, a rázem stačí mezi dorazy vkládat samotné šrouby. Ručička vám následně napoví, zdali jde o součást se správným rozměrem nebo se pohybujete v oblastech, které nevyhovují zadané přesnosti.
K výběru je třeba přistupovat svědomitě
Pokud budete vybírat mezi těmito metrologickými nástroji, měli byste vědět, že pasametr se vyrábí v šesti základních rozmezích. Očekávat tedy můžete rozsah od 0-150 mm, a to vždy s od stupněním po 25 mm. S tímto nástrojem pak můžete měřit nejenom délkové součásti, ale také například rozměry průměrů a podobně.
Vyrábějte jakostní součásti s kýženou přesností
Když chcete vyrábět něco, co má mít určitou přesnost, musíte znát metody, kterými lze ověřit vaše výsledky v ohledu přesnosti. Právě tento metrologický nástroj je jedním z nich, který můžete použít pro to, abyste se přesvědčili, že jste si počínali správně. Proto zvolte některý z předních nástrojů od světoznámých výrobců, kteří vás nezklamou ani kvalitou, ani funkcí nebo životností . To vše se projeví na tom, jak vaši zákazníci budou spokojeni s produkty, který jim následně prodáte.