Rada číslo jedna, a pro mnoho rodin důležitá, je vyhnout se předčasnému škatulkování dítěte ve smyslu kluci – modrá a auta, holky – růžová a panenky. Někteří nastávající rodiče se právě z tohoto důvodu rozhodnou pohlaví dítěte před porodem vůbec neprozrazovat, ale i pokud jej znáte, sáhněte spíše po neutrálních oděvech a hračkách. Ono to má i praktické výhody třeba v tom smyslu, že pokud se do budoucna bude rodina dále rozšiřovat, tak genderově neutrální oblečení a další věci se mnohem snáze dědí. Po jakých barvách a motivech tedy sáhnout? Zelená, žlutá, hnědá, oranžová, prostě barvy přírody, a také přírodní motivy. Plyšoví medvídci jsou skvělí, a užije si je celá rodina, včetně starších sourozenců.
Co se nastávajících velkých bratrů a sester týče, nezapomeňte na ně. Bez ohledu na to, jestli jim je pět nebo patnáct, tak příchod nového člena rodiny, jakkoli se na něj jinak těší, pro ně může být psychicky dost náročný. Zejména pokud byli doteď jedináčky, mohou si připadat odstrčení a zapomenutí. Pokud tedy nakupujete dárky pro miminko a pro rodiče, jistě byste neměli zapomenout ani na starší sourozence. Nemusí to být nic velkého, prostě jen připomínka toho, že víte, že oni jsou tam taky.
Další tip je poněkud citlivý, ale důležitý.
Nekupujte okázale drahé věci nebo dárky, u kterých je jasné, že by si je nastávající rodiče sami nemohli dovolit, aspoň pokud vás o to oni sami výslovně nepožádají. Jsou-li mezi vámi velké příjmové rozdíly, a zejména pokud do budoucna sami plánujete rodinu, může to dostat mladou rodinu pod tlak, protože vědí, že vám to nikdy nebudou moci oplatit. Něco jiného je, pokud vás o něco oni sami požádají, nebo když chtějí, aby se jejich přátelé na nějaký větší dárek složili. V takovém případě jim samozřejmě vyhovte, a můžete klidně přispět i větší částkou. V opačném případě se totiž trapně nebudou cítit pouze novopečení rodiče, ale i ostatní dárci.