Kratom, který je také známý pod názvem Mitragyna speciosa, je strom rostoucí v tropických oblastech. Konkrétně se vyskytuje v Thajsku, Indonésii nebo Malajsii. Z tohoto stromu se konzumují nejen listy, ale také stonky menších rozměrů. Jeho listy obsahují vysoké množství alkaloidů a díky tomu tak jsou účinky podobné opiu.
Konzumace a podoby kratomu
Po sběru se listy usuší, případně následně rozemelou na prášek. Sušené listy se buďto žvýkají nebo kouří. Je možné je i použít na výrobu extraktu. Ze vzniklého prášku se pak vyrábí nápoj.
Kratom je mnohými vychvalován jako zázračná bylina, ale oproti tomu je i některými zatracován z důvodu považování za nebezpečnou drogu. Je dostupný v několika podobách. Známé jsou tak druhy zelený, červený, bílý, černý a další.
PODOBY KRATOMU
- ZELENÝ KRATOM
- má vyšší stimulační účinky
- pomáhá zlepšovat náladu
- ČERVENÝ KRATOM
- působí jako analgetikum
- BÍLÝ KRATOM
- funguje skvěle při depresivních stavech
- ČERNÝ KRATOM
- je druhem červeného kratomu
Výhody versus nevýhody, které užívání přináší
Podle některých studií přináší dokonce užívání kratomu více škody než užitku. Může mít dlouhou řadu nežádoucích účinků od sucha ústech, svědění, zvracení, třesu končetin, až po agresi, bludy a halucinace.
Velká část lidí si ho ovšem vychvaluje pro pozitivní účinky. Pomáhá například při odvykání od závislosti na opiátech, léčí deprese a úzkosti, působí blahodárně na kašel. Také pomáhá zlepšovat výkonnost a vytrvalost. Vychvalován je i pro podporu soustředění a koncentrace.
Jak je to tedy? Je tento produkt legální či nikoliv?
Nutno podotknout, že kratom není schválený jako výživový doplněk nebo potravina a jedná se tak jen a pouze o sběratelský kousek. Jelikož se nejedná o opiát, můžete se mnohdy setkat s označením „legální droga“. V některých zemích je tak používání kratomu legální.