Závislosti na nakupování se říká SHOPAHOLISMUS, je to přímo posedlost nakupováním, a i když to nezní tak dramaticky, může lidem, kteří jím trpí, zničit celý život, následky bývají katastrofální. Dluhy, destrukce mezilidských vztahů, úzkosti a deprese, shopaholismu většinou propadají introvertní lidé s nízkým sebevědomím, jakmile se jim něco nepovede, jdou do obchodu odreagovat nakupováním, ale úplně zbytečných věcí, které většinou nepotřebují a ani jednou je nepoužijí.
Nezdá se Vám na tom nic divného, jít se odreagovat nakupováním? Ano, ženy takovým způsobem své problémy řeší poměrně často, ale shopaholikovi nestačí jedna věc, je přímo posedlý nakupovat tak dlouho, dokud mu to dovolí peníze. A netýká se to jen žen, podle průzkumů je to mezi muži a ženami zhruba půl na půl.
Lidi můžeme rozdělit, co se týká nákupů do dvou skupin, v první jsou lidé, kteří nakupují pouze to, co potřebují, a k extra nákupům se nechají zlákat jen velmi výjimečně například slevou, druhou skupinu, nebo spíše extrém jsou shopaholici, kteří nakupují do té doby, než se finančně zruinují. Pro nákupy jsou ochotni zničit i své blízké a uvrhnout sebe i rodinu do obrovských druhů. Opravdu neváhají půjčit si od kohokoli, když už není, od koho by si půjčit mohli, jsou schopni pro svou „závislost“ zadlužit se u lichvářů, konce takových lidí, pokud se nehodlají léčit, jsou opravdu katastrofální, dá se to srovnat se závislostí na drogách, přicházejí o zaměstnání, bydlení atd.
Jsem shopaholik, dá se tato závislost léčit?
Za prvé si musíte uvědomit, že máte skutečný problém, který sami pravděpodobně nezvládnete, pokud si to uvědomíte včas, než přijdete o všechno, máte z poloviny vyhráno, vyhledejte bez studu odbornou psychologickou pomoc, za pomoci terapie je možné závislost na nakupování odbourat. Můžete i v terapii následně pokračovat, protože, jak bylo uvedeno, většinou se to týká lidí s nízkým sebevědomím, terapie Vám může pomoci získat sebevědomí vyšší jinými způsoby, než zběsilým nakupováním.