Svěřenské fondy fungují jako způsob ochrany majetku. Jakým způsobem a proč je využívají v tuzemsku podnikatelé?
Proč je potřeba chránit majetek v podnikání
Právo vlastnit majetek patří k základním lidským právům. Stejně tak již Listina základních práv a svobod zadává právo na podnikání. Nalezení hranice mezi správou vlastního majetku a podnikáním je však v mnoha případech komplikované.
Otázka ochrany majetku v podnikání by proto měla stát už u jeho počátků. Ještě, než se totiž rozhodnete začít legálně podnikat, musíte vzít v potaz především otázku ručení. Běžný živnostník ručí za dluhy dokonce celým svým majetkem.
Za dluhy společnosti společníci ručí pouze do výše svých vkladů. Za dluhy společnosti však ručí jednatel svým soukromým majetkem, pokud vzniknou porušením jeho povinnosti péče řádného hospodáře a pokud společnost nedisponuje majetkem potřebným k jejich pokrytí.
Důležité je tak uchovat celistvost majetku před negativními vnějšími vlivy. Při správném optimalizování nemůže například exekutor či insolvenční správce firemní podíl zabavit. Také je možno zajistit hladký přechod vlastnictví v rámci rodiny, případně přesun na další pokračovatele. Kromě úmrtí lze tímto způsobem vypořádat majetek i po rozvodu.
Jak funguje svěřenský fond
K efektivním nástrojům patří v tomto směru především svěřenské fondy. Svěřenský fond představuje oddělené a nezávislé vlastnictví majetku bez právní osobnosti vyčleněného zakladatelem. Je tedy účelově osamostatněným majetkem.
Tento majetek je spravován správcem, a to ve prospěch osoby obmyšlené. To je ta, která má právo na využívání účelu fondu, musí však nejprve splnit podmínky, které zakladatel fondu uložil ve statutu. Ten musí být k dispozici a vyžaduje formu veřejné listiny – notářského zápisu.
Obsahovat musí:
-
označení svěřenského fondu
-
označení majetku, který tvoří svěřenský fond při jeho vzniku
-
vymezení účelu svěřenského fondu
-
podmínky pro plnění ze svěřenského fondu
-
údaj o době trvání svěřenského fondu; není-li uvedena, platí, že fond byl zřízen na dobu neurčitou,
-
má-li být ze svěřenského fondu plněno určité osobě jako obmyšlenému, určení této osoby, nebo způsobu, jak bude obmyšlený určen
-
počet svěřenských správců a způsob jejich jednání
Do svěřenského fondu lze vložit věci movité i nemovité a hmotné i nehmotné. Mohou sem být současně vloženy i soubory věcí, pohledávky nebo např. i majetek budoucí. Součástí může být rovněž služebnost či zajištění nebo emise cenných papírů ve prospěch svěřenského fondu.
Jak chrání svěřenský fond majetek v podnikání
V případě svěřenského fondu platí že věřitelé můžou postihnout pouze ten majetek, který je vložen ve fondu založeném za účelem investování. Obecně tak lze říci, že začleněním obchodních aktiv se stává tento majetek nedotčený.
Striktně je potřeba v podnikání také dodržovat rozdělení financí firemních a soukromých. Do fondu lze vložit i soukromý majetek, případně též majetek ve společném jmění manželů či ve spoluvlastnictví. Ten pak taktéž nemůže být postižen exekucí.
Včasným vyčleněním majetku do svěřenského fondu je tak možné předejít i výrazným ztrátám. Vždy je proto důležité konzultovat adekvátně podnikatelské aktivity i majetkové poměry s odborníky např. zde, kteří mohou navrhnout dostatečně robustní strukturu. Je totiž zapotřebí především najít vhodného správce a připravit se na daňové otázky.