Některé děti se rodí s křivými zuby. Pokud jim narostou křivě ty první, tak to ani moc nevadí, protože vypadají. Jestliže jim ale narostou i druhé neboli dospělácké zoubky křivě, tak by se tento problém měl vyřešit včas, aby se v dospělosti nemuseli za svůj chrup stydět.
Mnoho dívek i chlapců nosí rovnátka okolo 15 roku života. Dříve se za to styděli, ale v dnešní době se to spíše bere jako trend.
Tento aparát, Vám nedá váš zubař, ale musíte si najít ortodoncii, ve které se o Vás postarají.
Pokud se rozhodnete pro to, že si najdete lékaře a vydáte se na cestu, na které Vás budou doprovázet rovnátka, tak je potřeba najít lékaře, který bude mít kvalitní služby a zároveň pro Vás bude příjemný a nemuseli jste se obávat každé návštěvy. Je potřeba se s ním domluvit a zhotovit potřebnou dokumentaci. To obsahuje:
- Vstupní konzultace
- Klinické vyšetření
- Zhotovení otisku chrupu
- Zhotovení rentgenových snímků, fotografií chrupu a fotografií obličeje
Dále s Vámi prokonzultuje dobrý lékař dobu trvání „léčby“. Pak Vám také řekne na kolik Vás to nakonec všechno vyjde finančně.
Při užívání tohoto aparátu je potřeba dodržovat hygienické zásady. Aby se Vám nevytvořily tzv. mráčky kolem zámečků, které budete mít nalepené na zubech. Je důležité chrup pravidelně a velmi důkladně čistit. Je dobré si pořídit více druhů kartáčků. Se správným výběrem a také s tím, co vše budete k údržbě potřebovat by Vám měl pomoc Váš lékař. Můžete se rozhodnout také pro snímací rovnátka a ne, jen pro fixní.
K tomu, abyste neměli ústa moc rozedraná je dobré si pořídit vosk, který se aplikuje na rovnátka a ten zabrání dalšímu odírání.
Přibližná doba této léčby je něco okolo dvou let. I po sundání rovnátek je důležité dodržovat pokynů lékaře, aby se Vám zoubky nerozjeli a neposunuly.
Pokud nevíte, podle čeho si vybrat dobrého lékaře, tak se samozřejmě můžete zeptat v okolí. Dále Vašeho zubaře, který by Vám měl doporučit nějakého specialistu anebo na internetu si můžete najít seznam ortodoncií a jejich hodnocení.