Co všechno lze nechat vzejít v miskách na klíčení

Zdravý životní styl se dnes světem šíří jako lavina. Lidé se zajímají o alternativní medicínu, nahrazují živočišné potraviny rostlinnými, přibývá prodejen zdravé výživy, počet vegetariánů se za dvacet let zdvojnásobil a své místo na slunci se snaží prosadit i méně známé výživové směry, jako je vitariánství nebo principy Tradiční čínské medicíny.

rostlina

Dnes už i vědecké poznatky prokázaly jasné přednosti rostlinné stravy, organismus není ohrožen v takové míře odpadními metabolity, které způsobuje nadbytek masité potravy. K těm oprášeným poznatkům, převzatým od našich předků, patří i klíčení semen.

Naklíčené plody poskytují našemu tělu významné živiny, při klíčení se zrno aktivuje, začíná proces zrodu nového života a rostlinka využívá cenných zdrojů, které jsou uvnitř zapouzdřeného plodu ukryty. Toho můžeme využít i my, v této podobě jsou semena lépe stravitelná a jsou nám skutečně přínosná.

Nejoblíbenějším zdrojem pro nakličování jsou fazolky mungo, ty se objevily na pultech supermarketů již před mnoha lety. Klíčit lze samozřejmě více druhů, např. pšenici, ječmen, hrách, čočku, ale i hořčici, řeřichu, sezam atd.

chřest

Jak to provést

Existuje více způsobů – buď na keramických talířích, v PET lahvích, na navlhčené gáze, ale nejjednodušší a technicky propracovaná metoda jsou misky na klíčení. Vyrábí se ze zdravotně nezávadného materiálu, celá sestava se skládá ze spodní odkapávací nádobky a tří misek, kam se umístí libovolné druhy semínek. Každá z nich je opatřena výtokovým kanálkem, ten zajistí, aby při proplachování nezůstávala na dně misek voda, ale pouze vlhkost. Přebytečná voda odteče do spodní nádobky. Proces proplachování se provádí dvakrát denně, aby se nestačila vytvářet na semínkách plíseň. Za tři až pět dnů můžete sklízet úrodu a klíčit tu lze zároveň různé druhy obilovin, luštěnin i olejnatých plodů.